Sanctioned (Regional) Competitions

 Date  Event Venue  Closing
       
 January



 
   ________________________________________________________________________________ 
 February    


 
 March    
25
NL1-2 Gala
Oatley RSL Youth Club 6 Mar
         
26    NL 3-6 Qualify Competition  
NSW Academy Gymnastics   6 Mar  
 April    
2
Northern Region Event
Pittwater Sports Centre 10 Mar
         
 May    
 13 North West Regional Championships 
 McGinnity Gymnastics  10 Apr
         
13  Outer City 4-6 Competition   Cartwheels Gymnastics Centre   2 May 
         
 21 Inner City Foundation Level 1-2 Event
 PLC Sydney, Croydon 8 May 
 June    
 4 Hunter Qualifier 1   Advance Academy of Gymnastics 15 May
         
3 - 4 Far North Coast Regional Championships
Ballina RSL Youth Club 15 May
         
18
Northern Region Event
Epping YMCA 19 May
 



18
Outer City Team Gym
Engadine Gymnastics Club 29 May
         
18 Inner City L5-10 Regional Championships Sydney Olympic Park 26 May
         
18  Southern Region L1-2 Foundation Event
Wollondilly Leisure Centre 10 June
         
25 WAG 1-2 & 7-10 Gala, 3-4 Qualifier
Cartwheels Gymnastics 5 June
         
25 Southern Region L4 Regional Qualifier
Westfields Sports High  17 June 
         
25 Inner City Region Level 4 Qualifier
Five Dock 2 June
         
25
Central West Team Gym Workshop Competition
Central West Gymnastics 24 June
 July        
29 - 30
Northern Region Event 
Pittwater Sports Centre 4 July
         
29 - 30 Hunter Qualifier 2 
Cessnock PCYC 3 July
         
29
South Coast Team Gym Competition
Calderwood Christian
School
7 July
         
30 Inner City Level 3-4 Regional Championships
Sydney Olympic Park 7 July
 August        
12 - 13
Met West 3-4 State Qual & 3-6 Regional Championships
Tara Anglican School 17 July
         
12 - 13
Combined Hunter Championships
Cessnock PCYC 21 July
         
13  Southern Region L3 Regional Qualifier
Westfields Sports High  5 August 
         
13  
North West Team Gym Competition
PCYC Dubbo 24 July
 September      
2 - 3
Northern Region Event
Epping YMCA 4 Aug
         
  Outer City Team Gym    Cartwheels Gymnastics Club   14 Aug  
         
16 - 17
Hunter Championships WG L5-10  
Blackert Gymnastics Academy 21 Aug
         
16 - 17
Central West Level 3 Qualifier 
Mudgee Gymnastics 21 Aug
         
17
Inner City Level 3 Qualifier Competition
MLC Burwood 25 Aug
         
17
Outer City Region WG NL3 Qualifier
Cartwheels Gymnastics Club 4 Sep
 October       
7 - 8
Hunter Festival
Kimnastix 18 Sep
         
7
Hunter Region Team Gym
Cessnock PCYC 15 Sep
         
14 - 15
Central West Regional Championships
Central West Gymnastics/Orange PCYC 15 Sep
         
 November      
4 - 5

Southern Region Championships
Westfields Sports High
25 October
         
5
Outer City Gymfest
Engadine Gymnastics Club
16 October
         
19 Inner City L1-2, L3-6 Invitational and Team Gym
PLC Sydney
3 November
 December      





 January

Event Forms & Policies

Sanction Application Form
(Adobe PDF File)
Sanction Booklet 2017
(Adobe PDF File)