Senior State Wrap Up 

Over 600 of NSW’s finest athletes gathered over two weekends at Gymnastics NSW’s Senior State Championships. 

Held at Sydney Gymnastics and Aquatic Centre, the Gymnastics NSW Senior State Championships sees the top gymnasts from across New South Wales compete across five Gymsports, over two action-packed weekends of gymnastics. 

In a display of the high quality of athletes and competition we have within NSW, the Championships attracted competitors from both interstate and abroad, including Rio Olympians Blake Gaudry and Danielle Prince. 

Sydney Gymnastics Centre celebrated wins in Acrobatic, Men’s, Trampoline and Women’s Gymnastics, with Castle Hill RSL returning home as reining Trampoline Club Champions for the ninth year in a row. Many Warringah Gymnastics Club proved victorious in the Men’s divisions, taking home a total of 5 first place finishes. Similar results were seen from Le Ray Gymnastics, the club receiving 6 gold medals in Rhythmic Gymnastics. 

Gymnastics NSW Chief Executive Officer Aaron Bloomfield acknowledges the dedicated coaches, judges and athletes within NSW.  “Senior State Championships is always a great reminder of the exceptional talent we have in NSW,” noted Bloomfield. “With the remarkable results displayed over the weekend, our athletes are well positioned for the coming National Championships in May and World Championships later in the year”

Team NSW will head to Melbourne for the Australian Gymnastics Championships, held at the Hisense Arena from the 22 May - 4 June 2017.

Complete results from Senior State Championships can be found at here.



State Champions List

 
Acrobatic Gymnastics

Level 6 Women’s Pair | Ingrid Norton and Isabella Yeomans | SXL Gymnastics 
Level 6 Women’s Trio | Natalia Taychouri, Deanna Chew and Kaidance Weir | Attitude Gym Sports 
Level 6 Mixed Pair | Vitto Arellano and Rachel Eagleton | Gladesville RSL Gymnastics 
Level 7 Women’s Pair | Summer Grills and Roxy Langford | Caringbah YMCA
Level 7 Women’s Trio | Shantae Brooks, Tiahn Bailey and Tahlia Leineweber | Sydney Gymnastics Center 
Level 8 Women’s Trio |  Aimee Cox, Alex Payne and Jessie Langford | Caringbah YMCA
Level 9 Women’s Trio | Bella Cheshire, Amelia Warren and Kangyi Simmons | Gladesville RSL Gymnastics 
Level 9 Mixed Pair | Brandon Colagrossi and Lara Colagrossi | Acrogym Acrobatics Club 
Level 10 Mixed Pair | Aaron Weidle and Amelia Chew | Altitude Gym Sports 
11-16 Men’s Pair | Daniel Lawther and Rafael Velasco | Sydney Gymnastics Center 
11-16 Women’s Pair | Kiara Beesley and Brooke Flanagan | Acrogym Acrobatics Club 
11-16 Women’s Trio | Zarie Dawson, Mikaela Dennis and Ellie Campbell | Acrogym Acrobatics Club
12-18 Women’s Pair | Daisy Puckeridge and Katie Rose | Gladesville RSL Gymnastics 
12-18 Women’s Trio | Caitlin Christie, Varnie Raman and Nadia Cunningham | Sydney Gymnastics Center 
12-18 Mixed Pair | Andrew Nicoll and Jasmin Flanagan | Acrogym Acrobatics Club 
13-19 Women’s Trio | Kate Barry, Allegra Muga and Milly Puckeridge | Gladesville RSL Gymnastics

Men’s Gymnastics

Level 7 Under 12 | Julian Tavares | Australian Academy of Gymnastics
Level 7 Open | Geordie McColl | Sydney Gymnastics Centre
Level 8 Under 14 | Alan Osman | HPC / Castle Hill RSL 
Level 8 Open | Adam Rusgnach | South Coast Gymnastics 
Level 9 Under | Benjamin Foster | Sydney Gymnastics Centre
Level 9 Open | Corey Dehn | Sydney Gymnastics Centre
Level 10/Senior International | Cameron Malone | Manly Warringah Gymnastics Club

Trampoline Gymnastics 


Double Mini Tramp
Men’s Under 11 | Nicolas Diaz-Ballas | Castle Hill RSL 
Women’s Under 11 | Tahlia Geelan | Castle Hill RSL
Men’s Under 13 | Troy Sitkosski | Ingleburn RSL 
Women’s Under 13 | Brighty Stokes | Altitude Gym Sports 
Men’s Under 15 | Domenic Cooksey | Eastlakes Trampoline Sports 
Women’s Under 15 | Courtney Holyday | Ingleburn RSL Youth Club 
Men’s Under 17 | Benjamin Brown | Woden Valley 
Women’s Under 17 | Maya Freeman | Eastlakes Trampoline Sports 
Men’s 17+ | Brendan Carrol | Castle Hill RSL 
Women’s 17+ | Makenzie Wilson | Castle Hill RSL 
Men’s Youth | Alex Ibrahim | Altitude Gymsports 
Women’s Youth | Charlie Rilen | Castle Hill RSL
Men’s Junior | Liam Christie | Castle Hill RSL
Women’s Junior | Georgia Rayment | Castle Hill RSL 
Men’s Senior | Domonic Clarke | Castle Hill RSL 
Women’s Senior | Kira Ward | Castle Hill RSL

Trampoline
Men’s Under 11 | Joel Strafford | PCYC Cessnock
Women’s Under 11 | Kayla Germyn | PCYC Cessnock 
Men’s Under 13 | Ronan Mann-Betanzos | Castle Hill RSL 
Women’s Under 13 | Anika Rendoth | PCYC Cessnock 
Men’s Under 15 | Domenic Cooksey | Eastlakes Trampoline Sports 
Women’s Under 15 | Isla Barr | PCYC Cessnock 
Men’s Under 17 | Jai Starret | Eastlakes Trampoline Sports 
Women’s Under 17 | Zoe Cooksey | Eastlakes Trampoline Sports 
Men’s 17+ | Brendan Carrol | Castle Hill RSL 
Women’s 17+ | Amy Coleman | Sydney Gymnastics Centre 
Women’s Youth | Antonia Diaz-Ballas | Castle Hill RSL 
Men’s Youth | Luke Woosnam | Altitude Gymsports 
Men’s Junior | Daniel Hancock | Castle Hill RSL 
Women’s Junior | Imogen Florian | Castle Hill RSL
Men’s Senior | Domonic Clarke | Castle Hill RSL 
Women’s Senior | Kira Ward | Castle Hill RSL 

Synchronized Trampoline 
Men’s Under 11 | Dylan Thomas and Max Morrissey | Eastlakes Trampoline Sports 
Women’s Under 11 | Kayla Stretton and Alex Vella | Sydney Gymnastics Centre
Men’s Under 13 | Ethan Geelan and Kaleb Brett | Castle Hill RSL 
Women’s Under 13 | Anika Rendoth and Kayla Germyn | PCYC Cessnock
Men’s Under 15 | Myles Oneill and Jayden Harris | Sydney Gymnastics Centre
Women’s Under 15 | Isla Barr and Mali Barr | PCYC Cessnock 
Men’s Under 17 | Flynn Lanz and Domenic Cooksey | Eastlakes Trampoline Sports 
Women’s Under 17 | Maya Freeman and Zoe Cooksey | Eastlakes Trampoline Sports 
Men’s 17+ | Michael Hefferman and Jai Starret | Central Coast Trampoline Sports 
Women’s 17+ | Rona Hunter and Charlotte Topp | Central Coast Trampoline Sports 
Men’s Youth | Alex Ibrahim and Luke Woosman | Altitude Gymsports 
Women’s Youth | Abigail Southall and Antonia Diaz-Ballas | Castle Hill RSL 
Men’s Junior | Daniel Hancock and Liam Christie | Castle Hill RSL 
Women’s Junior | Jessica Pickering and Isabelle Hayward | Eastlakes Trampoline Sports and Greater Sydney Sports Academy 
Men’s Senior | Domonic Clarke and Blake Gaudry | Castle Hill RSL and GSA T-Jets
Women’s Senior | Kira Ward and Imogen Florian | Castle Hill RSL

Tumbling 
Men’s Under 11 | Joshua Blench | Kachan School of Tumbling And Performance
Women’s Under 11 | Mackenzie Lewis | Kachan School of Tumbling And Performance
Men’s Under 13 | Thomas Aivazian | Manly Warringah Gymnastics Club
Women’s Under 13 | Bella Slattery | Central West Gymnastics 
Women’s Under 15 | Georgie Gamble | Manly Warringah Gymnastics Club 
Men’s Under 17 | Flynn Lanz | Eastlakes Trampoline Sports 
Women’s Under 17 | Samara Robertson | Manly Warringah Gymnastics Club 
Women’s 17+ | Cheyanna Robinson | Kachan School of Tumbling And Performance
Men’s Youth | Damon Louwen | Kachan School of Tumbling And Performance
Women’s Youth | Molly Mano | Kachan School of Tumbling And Performance
Men’s Junior | Ethan McGuiness | Kachan School of Tumbling And Performance
Men’s Senior | Jack Hemmings | Kachan School of Tumbling And Performance

Rhythmic Gymnastics 

Level 9 | Ella Champan | Le Ray @ Ravenswood 
Level 10 | Anya Patel | Le Ray @ Ravenswood
Pre-Junior International | Jessica Poberezovska | Glen Iris Gymnastics VIC
Sub-Junior International | Katrina Lai | Avanti Rhythmics 
Junior International | Alexandra Kiroi | Prahran VIC 
Senior International | Danielle Prince | Le Ray Gymnastics Academy (2016 Olympian, Current national champion) 
Sub Junior International Group | Lisa Comparet, Petra Janda, Rachel Budima, Rebecca Asvadurova and Lily Matthews | LRG @ Ravenswood 
Senior International Group | Anya Patel, Charlotte Owens, Katya Buryak, Mary Louise Fleischner, Amy Burke and Sasha Johnston | LRG @ Ravenswood

Women’s Artistic Gymnastics

Level 7 Junior | Zoe Aldridge | NSW Academy of Gymnastics
Level 7 Senior | Bianca Bristow | Shire Gymnastics 
Level 8 Junior | Nikoletta Stadnick | Shire Gymnastics
Level 8 Senior | Alice McCairn | Eastern Gymnastics 
Level 9 Junior | Jorgie Hills | Blackert Gymnastics 
Level 9 Senior | Phoebe Badelles | Sydney Academy of Gymnastics 
Level 10 Junior | Aphra O'Brien-Slade | Blackert Gymnastics
Level 10 Senior | Chloe Jackson-Brown | Sydney Academy of Gymnastics
International Junior 13 | Tylah Otropchek | Sydney West Gymsports
International Junior 14/15 | Elena Chipizubov | Sydney Gymnastics Centre
International Level 10 | Lucy Stewart | Manly Warringah Gymnastics Club
Senior International | Cassidy Ercole | Sydney West Gymsports